Jdi na obsah Jdi na menu
 


Traktory fendt

20. 10. 2010

 

V roce 1930 koupil farmář a majitel pivovaru Franz Sailer první  roce 1930 koupil farmář a majitel pivovaru Franz Sailer první traktor značky Fendt, který byl vybaven naftovým motorem. Pojmenoval ho Dieselross (naftový kůň). Tuto myšlenku okamžitě přijali tvůrci traktoru Johann Georg Fendt a jeho syn Hermann. To byl začátek úspěšného vývoje traktoru Dieselross a značky Fendt, které přetrvalo desetiletí. Dnes je značka Fendt součástí korporace AGCO, která je třetím největším výrobcem a prodejcem zemědělské techniky.

První fendt

Když bratři Fendtové pod vedením svého otce začali vyrábět traktory ve své kovárně, jistě nepomysleli na to, jakými změnami projde technologie výroby a užití traktorů. Co ale věděli, bylo, že chtějí nabídnout zákazníkům technické řešení, které zvýši přínos a spolehlivost. Rok 1930 se tak stal mezníkem, kdy byl uveden první evropský malý traktor s výkonem motoru šest koní a spolu s ním nesený pluh a nezávisle poháněná žací lišta.
Díky tomu dostali malí a střední zemědělci šanci nahradit při některých pracích koně traktorem. Program byl nazván Dieselross, který si jako ochrannou známku zaregistroval Xaver Fendt & CO.

Xaver Fendt & CO.

V následujících letech výroba pokračovala a tisícím traktorem s označením Dieselross byl model F 18 s výkonem 16 koní. 


 Fendt 18

V roce 1938 Fendt uvedl na trh model F 22, který předznamenal vývoj v padesátých letech: dvouválcový motor, svislý chladič a čtyřstupňová převodovka. V průběhu druhé světové války panoval všeobecný nedostatek nafty. Traktory se nesměly používat, což vedlo k vývoji stroje s výkonem 25 koní, jež jako palivo používal metan.

Fendt 22

Po skončení války zažila společnost pod vedením bratrů Hermanna, Xavera a Paula rychlý růst. V roce 1952 byl představen nový model Dieselross F 12 L s výkonem dvanáct koní, který byl o rok později zařazen do sériové výroby. Ve stejném roce se objevil první nosič nářadí Fendt s výkonem 12 koní, který měl čtyři přípojná místa pro nářadí. Za toto řešení, které zvládl obsluhovat jediný člověk, obdržel výrobce nejvyšší ocenění od Německé zemědělské společnosti v roce 1959.

 

Fendt 12

Už o rok dříve společnost uvedla na trh model traktoru Favorit 1, který určil trendy dalších let. Pyšnil se silným motorem s výkonem 40 koní a vícestupňovou převodovkou.

 

Fendt favorit 1

V roce 1961 vyjel z bran továrny traktor s pořadovým číslem 100.000. Šlo o model Farmer 2 s výkonem 30 koní, ze kterého vznikla úspěšná výrobní řada. Úspěch zaznamenával i nosič nářadí, kterého se do té doby prodalo kolem šedesáti tisíc kusů. Za jeho úspěchem stálo univerzální použití od mechanizovaného setí až po sklizeň.

Fendt farmer 2

S uvedením řady Favorit s výkony až 150 koní Fendt zamířil do nové oblasti trhu. Už o čtyři roky později, v roce 1980, následoval Farmer s číselným označením 300, který se vyznačoval mnoha novinkami. Z mnoha jmenujme převodovku umožňující pojezdovou rychlost 40 kilometrů v hodině a kabinu uloženou na gumových silentblocích. Díky těmto vylepšením slavil v následujících letech obrovský úspěch.

Fendt farmer 300

Lepší výhled znamená lepší práci. Tímto heslem se řídili konstruktéři při vývoji systémového traktoru 380 GTA. Výsledkem byl traktor bez klasické kapoty, který měl motor umístěný pod podlahou kabiny, jenž na pole vyjel v roce 1984. O rok později se Fendtu poprvé podařilo stát se nejprodávanější značkou na německém trhu. Do toho období se datuje i vstup do další oblasti.

Fendt 380 GTA

Fendt nabídl traktory kompaktních rozměrů s výkony od 40 do 75 koní, označované jako série 200. Ty byly použitelné jako standardní traktory nebo speciální stroje pro obhospodařovatele sadů a vinic.

Fendt serie 200

 V roce 1993 byla uvedena na trh řada 800. Šlo o první silný traktor na světě, který byl vybaven turbořazením, hydropneumatickým odpružením kabiny a přední nápravy a umožňující transportní rychlost 50 kilometrů v hodině. Nejvýkonnějším typem byl Favorit 824 s výkonem 230 koní.

Fendt favorit 824

O rok později vstoupil na trh Favorit 500 C s výkony od 95 do 140 koní, který vymoženosti řady 800 přenesl do střední třídy traktorů.

 

 Fendt favorit 500c

V roce 1995 se objevil systémový stroj Xylon s výkony 110 – 140 koní, který byl určen pro nasazení v zemědělství, při údržbě krajiny a v komunálních službách.

Fendt xylon

 

 

Fendt 926 vario

Vedoucí postavení v technologii a kvalita značky vedla k zájmu investorů a v roce 1997 se společnost Fendt stala součástí korporace AGCO. Ve stejném roce byla na trh uvedena série traktorů s výkony od 170 do 260 koní, která byla vybavena převodovkou Vario. Fendt nezahálel ani v ostatních segmentech a představil typovou řadu Farmer 300C s výkony od 75 do 95 koní.

Fendt farmer 300c

S uvedením série Favorit 700 Vario s výkony 140 a 160 koní

Fendt favorit 700 Vario

V té době se vše chystalo k zásadnímu milníku. Tím se stal rok 1996, kdy byl světu představen traktor Fendt 926 Vario. Šlo o první výkonný traktor vybavený bezstupňovou převodovkou, která znamenala revoluci v konstrukci převodovek.

Fendt 926 Vario

Vedoucí postavení v technologii a kvalita značky vedla k zájmu investorů a v roce 1997 se společnost Fendt stala součástí korporace AGCO. Ve stejném roce byla na trh uvedena série traktorů s výkony od 170 do 260 koní, která byla vybavena převodovkou Vario. Fendt nezahálel ani v ostatních segmentech a představil typovou řadu Farmer 300C s výkony od 75 do 95 koní.

Fendt farmer 300c

S uvedením série Favorit 700 Vario s výkony 140 a 160 koní

Fendt  favorit 700 Vario